سیلیکاژل نوعی فرم آمورف و متخلخل از دی اکسید سیلیکون (سیلیس) است که از یک چارچوب سه بعدی نامنظم اتم های سیلیکون و اکسیژن متناوب با حفره ها و منافذ در مقیاس نانومتر تشکیل شده است. حفره ها ممکن است حاوی آب یا مایعات دیگری باشند، یا ممکن است توسط گاز یا خلاء پر شوند. در حالت دوم، مواد صحیح تر است که به نام Silica xerogel خوانده شوند.
سیلیکا xerogel با اندازه منافذ متوسط ۲٫۴ نانومتر دارای میل ترکیبی قوی برای مولکول های آب است و به عنوان یک ماده خشک کن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد (کاربرد سیلیکاژل به عنوان سیلیکاژل شیشه دو جداره را به این نوع ذرات مرتبط خواهیم کرد). سخت و شفاف است، اما بطور قابل توجهی نرمتر از شیشه سیلیس یا کوارتز است و در صورت اشباع با آب سخت می ماند.
سیلیس xerogel معمولاً به عنوان دانه های درشت با قطر چند میلی متر تجاری می شود. بعضی از دانه ها ممکن است حاوی مقادیر کمی از ماده شاخص باشند که هنگام جذب مقداری آب رنگ را تغییر می دهند. پاکت های کاغذی کوچکی که حاوی گلوله های سیلیس xerogel است، معمولاً با هشدار “نخورید” ، اغلب در بسته های مواد غذایی خشک قرار می گیرند تا رطوبتی که ممکن است باعث خراب شدن غذا شود را جذب نمایند.
سیلیکاژل «مرطوب»، همانطور که از محلول های سیلیکات قلیایی تازه تهیه می شود، ممکن است در یک قوام از ژل شفاف نرم، شبیه ژلاتین یا آگار، تا یک جامد سخت متفاوت باشد. گاهی اوقات در فرآیندهای آزمایشگاهی، به عنوان مثال برای سرکوب همرفت در مایعات یا جلوگیری از استقرار ذرات معلق از این نوع سیلیکاژل استفاده می شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *